Od 14 sierpnia trwa akcja udrażniania koryta rzeki Brdy. Wczoraj (21 sierpnia) Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Iwona Koza odwiedziła działający w Rytlu sztab kryzysowy oraz miejsca prowadzonych działań.

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, strażacy oraz wojsko pracują obecnie na odcinku od 118  do 125 km rzeki, to znaczy od miejscowości Żukowo do Rytla.  Udrażniają też Brdę z nowopowstałych zatorów oraz spływającego drewna na odcinku od 80 do 91 km, czyli od miejscowości Świt do Plaskoszy. W pracach bierze udział dziesięciu pracowników RZGW w Gdańsku wyposażonych w cztery samochody terenowe, pięć łodzi z silnikami doczepnymi i sześć pił mechanicznych. Od początku prac, na całym  odcinku  rzeki Brdy od miejscowości Świt do Żukowa przecięto ok 150 drzew umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ na połowie szerokości koryta rzeki

W nocy 11 sierpnia nawałnica powaliła tysiące drzew w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Drzewa i gałęzie, które znalazły się w korycie Brdy uniemożliwiały prawidłowy przepływ wody. Sytuacja została szybko opanowana, a zagrożenie wystąpienia powodzi zniwelowane.

Akcję na Brdzie wspiera specjalna ekipa hydrologiczna z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Hydrolodzy monitorują dopływy i odpływy ze Zbiornika Mylof. Wyniki pomiarów są podawane na portalu pogodynka.pl prowadzonym przez IMGW. O bieżących działaniach na Brdzie informuje RZGW w Gdańsku, m.in. na Twitterze.

Daniel Kociołek

Rzecznik KZGW

Fot. KZGW/RZGW Gdańsk

Akcja na Brdzie

 

Akcja na Brdzie

Akcja na Brdzie

Akcja na Brdzie

Akcja na Brdzie

Akcja na Brdzie