Wczoraj w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Wód Polskich uczcili pamięć Powstańców.

Minister Marek Gróbarczyk, wiceminister Grzegorz Witkowski oraz prezes Przemysław Daca uczestniczyli w paradzie wiślanej, która dotarła na Godzinę „W” do wejścia do Portu Czerniakowskiego. Obecni na kilkudziesięciu jednostkach pływających oddali w ten sposób hołd marynarzom-powstańcom walczącym na Wiśle. W paradzie uczestniczyły również jednostki Wód Polskich.

1 sierpnia 1944 r. Wydział Marynarki Wojennej Komendy Głównej Armii Krajowej wystawił 50-osobową grupę bojową „Szczupak”. Zadaniem powstańców było zajęcie portu czerniakowskiego i jak największej liczby statków, by zapewnić połączenie z praską częścią Warszawy. Uprzedzeni alarmem Niemcy wyprowadzili z portu bojowe okręty rzeczne. Dały się one później we znaki powstańcom. Sukcesem zakończył się natomiast atak polskich marynarzy. W nocy z 1 na 2 sierpnia żołnierze „Szczupaka” zajęli nabrzeże czerniakowskie oraz kilka statków cywilnych, w tym słynnego bocznokołowca „Bajkę”. Ten ekskluzywny statek salonowy rozpoczął służbę powstańczą jako szpital na wodzie. Wzmocnieni siłami żołnierzy zgrupowania „Radosław” marynarze bronili portu na Wiśle do połowy września odpierając ataki niemieckiej piechoty. Po ostrzale z rzeki i kolejnej ofensywie od strony Solca powstańcy wycofali się 13 września. Niemcy zamordowali na „Bajce” najciężej rannych powstańców, których nie udało się ewakuować. Resztki, podtopionego podczas ostrzału statku hitlerowcy spalili kończąc tym samym wspaniałą historię „Bajki”.

Fot. Wody Polskie