Drukuj

W Warszawie udrożniony został już Kanał Żerański. Dzięki temu można swobodnie pływać z Wisły na Zalew Zegrzyński. Roboty pogłębiarskie wykonano na odcinku wejściowym do Kanału - od śluzy w kierunku Wisły. Prace trwają również w porcie w Ostrołęce i w Puławach.

Port w Ostrołęce został wybudowany 35 lat temu i przez ten czas tylko raz był odmulany, nie odbywały się tam też żadne prace konserwatorskie. Po zakończeniu robót do portu będą mogły wpłynąć i zacumować jednostki pływające. Port będzie służył nie tylko mieszkańcom tego miasta, ale też turystom i stanie się ważnym przystankiem na szlaku z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Do odmulenia jest około 5000 m³ dna basenu i wejścia do portu zlokalizowanego na brzegu rzeki Narew. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec października tego roku.

 Fot. Wody Polskie, RZGW w Warszawie 

W tym roku Wody Polskie zmodernizowały już nadbrzeże rzeki Narew poprzez wymianę starych i wystających uchwytów po odbojnicach, które stwarzały niebezpieczeństwo dla odpoczywających nad wodą. Zamontowanych zostało 450 odbojnic wzdłuż całego betonowego nadbrzeża oraz wymienione wszystkie odbojnice na slipie do wodowania łodzi i kajaków. Nadbrzeże Narwi w okolicach plaży miejskiej zostało też oczyszczone ze śmieci: starych opon i betonowych elementów.

 

Fot. Wody Polskie, RZGW w Białymstoku

Prace przy pogłębianiu kanału żeglugowego trwają także na Wiśle w Puławach. Pracownicy Wód Polskich udrażniają wejście do portu. Obecnie z powodu zbyt niskiego stanu wody i namułów na dnie kanału, wpłynięcie do portu jest znacznie utrudnione. Prace potrwają przez najbliższe tygodnie. Po ich zakończeniu, głębokość kanału wejściowego osiągnie przynajmniej 1,30 m.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz ​
Rzecznik prasowy
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku