– Uczestniczycie w historycznej chwili, gdyż waszym rejsem inaugurujemy I Kongres Żeglugi Śródlądowej – powiedział do dzieci, które zwyciężyły w konkursie plastycznym, Adrian Czubak, Wojewoda Opolski. Wydarzenie bez precedensu promujące gospodarkę, edukację i turystykę wodną odbywa się 19-20 września br. w Opolu.

Wiele entuzjazmu i radości towarzyszyło uczestnikom rejsu po Odrze – Laureatom konkursu plastycznego pn. „Odra – rzeczna droga”, który zorganizowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wraz z Wojewodą Opolskim. Oprócz prezentów nagrodą w konkursie był właśnie rejs statkiem po Odrze, który odbył się 19 września br.

Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt prac a wybór najładniejszych był bardzo trudny. Komisja konkursowa wyłoniła Laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 7-10 lat i 10-13 lat. Wśród młodszych dzieci I miejsce zajęła Paulina Dziemba - "Z nurtem Opola", II miejsce - Oliwia Żaczkiewicz - "Żegluga statkiem po Odrze" i III miejsce - Michał Wojtanowski - "Moja przygoda z wodą”. Wśród nastolatków I miejsce zajął - Jakub Ostrowski - "Opole 2020", II miejsce - Marta Klejny - "Odra sercem Raciborza" i III miejsce - Filip Niemczyk - "Rola kutra na Odrze".

Laureaci w towarzystwie opiekunów i rówieśników odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody z rąk Aleksandry Drescher, Dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu, Wojewody Opolskiego, Adriana Czubaka oraz Violetty Porowskiej, Wicewojewody. Po dekoracji zwycięzców plastycznej rywalizacji statek „Opolanin” wyruszył w rejs inaugurujący I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu. Na uczestników czekały warsztaty tematyczne, związane z żeglugą, rzeką Odrą, ekologią i hydrotechniką. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie wiązaniem węzłów żeglarskich i doskonaliły swoje umiejętności pod okiem Harcerzy z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. Władysława Wagnera z Opola. Warsztaty dla uczestników prowadził Piotr Wiatrowski, wieloletni pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, pasjonat i entuzjasta żeglugi. Dzieci wspólnie z animatorami chętnie grały w „wodne koło fortuny”. Szczególnych emocji w czasie rejsu dostarczyło śluzowanie na stopniach wodnych we Wróblinie i Dobrzeń.

Wody Polskie gratulują wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszają do udziału w podobnych wydarzeniach.

W tym samym dniu, RZGW w Gliwicach – partner merytoryczny opolskiego kongresu - zaprosił członków Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej  do udziału w wizycie studyjnej na obiektach odrzańskich. Członkowie Grupy odwiedzili stopień wodny Wróblin, Chróścice oraz Ujście Nysy. Specyfikę śluz odrzańskich uczestnikom spotkania przybliżyła Dyrektor Aleksandra Drescher.

Więcej zdjęć i relacji znajduje się na profilu Wód Polskich na Facebooku. Zapraszamy do śledzenia.

 

Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolska, Aleksandra Drescher, Dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu, Adrian Czubak, Wojewoda Opolski. Uczestnicy rejsu.

 

Śluza Wróblin.

 

"Wodne" koło fortuny.

 

Przymocowywanie statku do brzegu przy Śluzie Dobrzeń.

 

Przyszli marynarze.

Linda Hofman

Rzecznik Prasowa RZGW w Gliwicach