Drukuj

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że budowa drugiego stopnia wodnego na Wiśle jest już pewna. Wczoraj (12 października) podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim premier odwiedził miejsce planowanej inwestycji, Siarzewo w gminie Raciążek.

Premier podkreślił, że najważniejszą funkcją stopnia wodnego będzie ochrona mieszkańców regionu przed powodzią i suszą. Konstrukcja zabezpieczy stopień we Włocławku i umożliwi niwelowanie fal powodziowych. „Susza, która często nawiedza te tereny jest poważnym problemem dla rolników. Chcemy uprzedzać te problemy. (…) poziom wód gruntowych podniesie się” – powiedział premier. Mateusz Morawiecki dodał, że inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Wskazał, że w jej ramach powstanie elektrownia wodna o mocy 80 MW, która będzie produkowała czystą energię. Ponadto ta inwestycja „to nowe miejsca pracy i przystań dla jednostek pływających, to ważne dla rozwoju gospodarki i stworzenia Wisły bardziej żeglowną” – podkreślił szef rządu.

Koszt priorytetowej w skali kraju inwestycji, która zabezpieczy Stopień Wody we Włocławku, ma wynieść 2,2 mld złotych. W Siarzewie byli też obecni Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk i Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który zapewnił premiera Mateusza Morawieckiego, że Wody Polskie są gotowe do przeprowadzenia tej inwestycji. Stopień wodny w Siarzewie cieszy się poparciem społeczności lokalnej. W ubiegłym roku Związek Gmin Ziemi Kujawskiej zebrał 100 tysięcy podpisów mieszkańców popierających inwestycję.

Wydział Komunikacji Społecznej

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego nt. budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle. fot. KPRM 

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego nt. budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle. fot. KPRM 

Wizualizacja Stopnia Wodnego w Siarzewie. Źródło: Energa