W przyszłym roku Wody Polskie wydadzą około miliona złotych na umocnienie 150 m linii brzegowej rzeki Wieprz w okolicach miasta Lubartów w województwie lubelskim – poinformował Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas briefingu prasowego 17 października.

W spotkaniu w Lubartowie uczestniczyli również Agnieszka Szymula - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie i Janusz Bodziacki - Burmistrz Miasta Lubartów.

Wiosną tego roku wzburzony Wieprz porwała przepust, w wyniku czego wielu okolicznych mieszkańców nie mogło dojechać do własnych pól. Problem został rozwiązany, przepust naprawiono, ale „z linią brzegową i tym co robią nam rzeki w terenie, mamy trochę problemów, dlatego Panie Prezesie zgłaszamy w imieniu naszej społeczności Lubartowa ten problem, bo on jest problemem od wielu lat” – powiedział Pan Janusz Bodziacki Burmistrz Miasta Lubartów.

Przedstawiciele Wód Polskich poinformowali, że w przyszłym roku będzie prowadzona inwestycja o wartości około milina złotych, w ramach której umocnionych zostanie 150 m linii brzegowej Wieprza. Poprawi to ochronę mieszkańców przed podtopieniami. „Mam nadzieję, że z czasem wyremontujemy, to co trzeba (…) My tu mamy kilkadziesiąt lat zaniedbań w gospodarce wodnej, więc musimy do tego podchodzić systematycznie” – powiedział Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.

Wody Polskie przystąpiły już do przygotowania dokumentacji inwestycji. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

RZGW w Lublinie
fot. Wody Polskie