Ostatnie dni przyniosły kolejne poważne mrozy w sezonie 2018/2019. Utrzymujące się ujemne temperatury spowodowały pojawienie się zjawisk lodowych. Częściowo zamknięto żeglugę na Odrze granicznej. Sytuacja w regionie całą dobę jest monitorowana przez pracowników Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie podjął decyzję o częściowym zamknięciu żeglugi na Odrze granicznej. Powodem są zjawiska lodowe, które powstały w wyniku długotrwałych, utrzymujących się temperatur poniżej zera. Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej, odpowiedzialne za monitorowanie sytuacji na rzece ocenia, że ilość śryżu w zależności od odcinka wacha się pomiędzy 5, a 25%.

Zamknięty jest odcinek od ujścia Warty do wysokości Widuchowej oraz na Jeziorze Dąbie. Niewykluczone, że nastąpią kolejne ograniczenia w ruchu żeglugowym na wysokości Odry Wschodniej i Zachodniej. Decyzje w tym zakresie są konsultowane ze stroną niemiecką i Urzędem Żeglugi Śródlądowej.

RZGW w najbliższym czasie nie przewiduje konieczności lodołamania, bo prognozy zwiastują ocieplenie. Gdyby jednak pogoda się zmieniła w pogotowiu czeka 13 jednostek, 7 należących do floty zachodniopomorskiej oraz 6 lodołamaczy z Niemiec. Na ten moment nie ma zagrożenia powodziowego

Nad sytuacją w regionie całą dobę czuwa Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.

Michał Kaczmarek

Rzecznik prasowy RZGW w Szczecinie

Lodołamacz na Odrze